Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon hakkında en çok merak edilen konuları aşağıda sizin için toparladık.

lazer epilasyon
lazer epilasyon

Lazer Epilasyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lazer epilasyon öncesi nelere dikkat edilmeli?

Lazer epilasyon öncesinde kılları kökten yolma gibi işlemler yapılmamalıdır. Yani 1 ay öncesine kadar ağda, cımbız gibi işlemler tercih edilmemeleridir. Kılları kısaltmak gereklidir. İşlem öncesi en az 1 ay öncesine kadar bronzlanılmamalıdır.

 

en iyi hangi bölgelerde cevap verir?

Lazer epilasyon en iyi koltuk altı, genital ve bacak bölgesinde cevap verir. Beyaz tenli olup siyah tüy yapısına sahip olmak bu uygulama için avantajdır.

Lazer nasıl epilasyon işleminde kullanılmaktadır?

Lazer ışınları kılın yapısında bulunan melanin ismindeki boya maddesine tutunduğunda ısı enerjisine dönüşür. Isı enerjisi kıl kökünü tahrip eder. Böylece kıl üretim fonksiyonu yiter. Kalıcı epilasyon sağlanmış olur.

 en iyi cihaz hangisidir?

En iyi cihaz sizin cilt tipinize kıl yapınıza uygun olan cihazdır. Yapılacak bölgeye göre de cihaz tipleri farklıdır. Lazer epilasyon uygulamasında bu nedenle diode, alexandrite, nd: yag lazerleri beraberce bulunduran merkezleri tercih etmenizi öneririz.

Lazer epilasyon kalıcı epilasyon mudur?

Lazer epilasyonun kalıcı epilasyon yaptığı konusunda bir şüphe yoktur. Bu yöntem kılı üreten kökü etkiler. Bu nedenle kıl üreten kök bir daha kıl yapamaz.

Lazer seans sayısı

Lazer epilasyon seans sayısı kişisel farklılıklar gösterse de benzerdir. Vücut bölgelerinde genellikle 6 seans yeterlidir. Yüz bölgesinde  10 seans kadar uygulama yapıldığında çoğunlukla yeterli olabilmektedir.

İşlem kaç seans sürmektedir?

lazer epilasyon ortalama 6 seans sürmektedir. Yüz bölgesinde 10 seansa kadar uzun olabilir.

Uygulama öncesi nelere dikkat edilmeli?

  • lazer epilasyon öncesi bronzlaşmayınız
  • öncesi tüyleri yerinden koparmayınız
  • ağda yapmayınız
  • cımbız ile almayınız

Uygulama sonrası nelere dikkat edilir?

lazer epilasyon sonrası kıllar kendiliğinden dökülür kılları koparmayınız. İşlem sonrası deri 1-2 gün hassas olduğundan bu bölgeyi tahriş edici kese, peeling gibi işlemler yapılmaz. On beş gün bronzlaşmak amaçlı güneşte kalınmaz.

 kıl dönmesi Ya da batık tedavisinde kullanılır mı?

Evet, şu anda batık tedavisinde en etkin yöntem lazer epilasyondur. Çünkü lazerler kılları yok ederek batık oluşumunu önlerler. Kıl dönmesi ameliyatı olmuş kişilerde de bu yöntem önerilmektedir.

Vücutta oluşan aşırı tüylenmenin nedeni nedir?

Genellikle bacak bölgesinde gözlenen tüylenmenin nedeni genetik orjinlidir. Göğüs, göbek, sırt, yüz gibi bölgelerde ise tüylenme hormonsal nedenlerle oluşmaktadır. Genetik tüylenmeler lazer tedavisi ile çoğunlukla ortadan kaldırılır. Hormonsal tüylenmeler ise lazerle tedavi edilirler fakat biraz daha uzun bir tedavi süreci gerektirirler.

Lazer nasıl etki etmektedir?

Lazer epilasyon’un temel prensibi aslında bilindik bir mekanizmadır. Lazer ışınları koyu renk tarafından en çok tutulmaktadır. Cilde rengini veren melanin ismindeki boya maddesidir. Bu boya maddesi zencilerde yoğun iken beyaz ırkta azdır. Koyu siyah kıllarda fazla bulunurken beyaz kılda hiç yoktur. Lazer ışınları işte bu maddeye tutunarak ısı enerjisine dönüşür. Bu nedenle kıl ne kadar koyu cilt ne kadar açıksa epilasyondan alınan sonuç o kadar iyidir.
Lazer epilasyon’un temel prensibi aslında bilindik bir mekanizmadır. Lazer ışınları koyu renk tarafından en çok tutulmaktadır. Cilde rengini veren melanin ismindeki boya maddesidir. Bu boya maddesi zencilerde yoğun iken beyaz ırkta azdır. Koyu siyah kıllarda fazla bulunurken beyaz kılda hiç yoktur. Lazer ışınları işte bu maddeye tutunarak ısı enerjisine dönüşür. Bu nedenle kıl ne kadar koyu cilt ne kadar açıksa epilasyondan alınan sonuç o kadar iyidir.

Lazer benim için uygun mu?

Lazer epilasyonun size uygun olup olmadığına doktorlar karar vermektedir. uygulamalarda temel prensiplerin yanında kişiye özel değerlendirme önemlidir. Tüm cilt tipleri ve kıl yapısında tek tip lazerin kullanımı bu nedenle mümkün olmamaktadır. Bu nedenle üç tip lazer cihazı mevcut olup uygun olan lazer cihazı ile işlem yapılması önemlidir.

Lazer kimlere uygulanabilir?

Lazer epilasyon için en iyi aday koyu kıllara sahip olan kişilerdir. Kılların kalın olmasıda avantajı artırır. Cildin açık renkli olması yani cilt ile kıl arasındaki renk farkı kılın lehine ise cevap en iyidir. Bu yöntemi ergenlik çağından sonra önermekteyiz. Bu önerimiz kız ve erkek her iki cins için geçerlidir. Bu uygulama için kotuk altı, bacak, genital bölge en uygun bölgelerdir. Erkeklerde başarı oranı kadınlardan düşüktür.

 en hızlı ve iyi kimlerde cevap verir?

Lazer epilasyon için en şanslı aday koyu kılları olan ve açık cilt renkli kimselerdir. Bu tip kıl ve cilt rengine sahip kimselerde daha hızlı ve problemsiz uygulanabilmektedir. Sonuçlar hızlı ve güvenli alınır. Koyu cilt tiplerinde problenm oluşabilir. Bu nedenle bu ciltlerde uygun lazer tipi seçilmelidir. Kızıl renkli tüylerde düşük başarı oranları gösterir. Beyaz tüylerde ise etkisizdir.

Lazer epilasyon ne demektir?

Lazer epilasyon uzun atımlı lazer cihazları kullanılarak yapılan epilasyon işlemidir. Lazer cihazları 1997 yılından beri kullanılmaktadır. Lazer cihazı ile cilde atış yapılır. Lazer enerjisi cilde ulaşır. Cildi geçen lazer enerjisi köke ulaşır. Lazer bu yolla kıl kökünü etkileyebilir. Kıl kökü lazer enerjisiyle aşırı ısınır ve yanar. Lazer bu şekilde epilasyon yapar. Bu olayların tümüne lazerli epilasyon denir.

güvenli midir?

Bu işleminin güvenli bir işlem olduğu konusu açıktır. Birçok uzman lazer epilasyonun güvenli olduğunu söylemektedir. Bu uygulamanın güvenli olduğuna dair birçok yayın mevcuttur.

Ben lazer için uygun muyum?

Eğer koyu renkli tüyleriniz varsa lazer epilasyon bu tüyleri rahatlıkla etkiler. Kalın tüy bu uygulamaya daha iyi yanıt verir. İnce kıllar için geliştirilmiş lazer cihazları da vardır. Ek olarak beyaz bir cilde sahip kişiler için biraz daha avantajlıdır. Koyu ciltler için geliştirilmiş lazer cihazları da vardır.

Uygulama öncesi hazırlık gerekir mi?

Uygulama öncesi belirgin hazırlık yapmaya gerek yoktur. Lazer epilasyon seansından 4-5 gün önce tüyler traş edin. Uygulama yapılacak bölgedeki tüyleri koparmayın, yolmayın agda, sir ağda kullanmayın. Güneş banyosu yapmayın. Uygulama öncesinde solaryuma girmemelisiniz.

Lazer cilde zarar verir mi?

Lazer epilasyonun cilde bir zararı yoktur. Uygulama kurallara uygun ve doğru merkezlerde, kliniklerde yapılır ise cildinize yada sağlığınıza zarar vermez.

Bu yöntem kaç seansta sonuç verir?

Lazer epilasyon birçok kişide benzer sonuç verir. Kıl rengi, kıl kalınlığı ve cilt rengi sonuç açısından önemlidir. Fakat ortalama 6 seans iyi bir sonuç için yeterlidir. 6 seans paket epilasyon fiyatları uygulanan merkezler de vardır.

Acıbadem Lazer